Svirka je u petak: Dina e Mel

U petak 14.06. nastavljamo sa nešto laganijom svirkom, u kojoj nam stiže duo ”Dina e Mel”.
Dina e Mel je duo koji sačinjavaju pjevačica i muzikologinja Dina Bušić te gitaristica Melita Ivković. Njihov projekt Bërbili (Slavuj) oživljava zaboravljene pjesme zadarskih Arbanasa koji su u 18. stoljeću došli u Zadar s područja Skadarskog jezera. Rezultat je glazba koja stapa mediteranske i balkanske glazbene elemente na najuzbudljivije načine, stvarajući novo od starog.
Godine 2020. izdaju album Bërbili – Zaboravljene pjesme zadarskih Arbanasa za diskografsku kuću Nota Bene iz Zagreba. Na albumu gostuje troje glazbenika – Edin Karamazov na gitari i sazu, Miroslav Tadić na gitari i Yvette Holzwarth na violini – koji se
Dini i Meliti ponekad pridružuju u nastupima uživo, poput zagrebačkog koncerta u ljeto 2021.
godine snimljenog u izravnom prijenosu za HRT-ovu emisiju Sunčana strana Prisavlja.
Godine 2022. Dina e Mel su odabrane u projekt MOST – Balkan Music Export, koji povezuje regiju jugoistočne Europe i globalno glazbeno tržište. Dina e Mel su nastupale u 10 zemalja – Hrvatskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Mađarskoj, Srbiji, Kosovu, Albaniji, Bugarskoj i Crnoj Gori.
„Ove sam pjesme svaki put slušao s onom vrstom ganuća kakvo bi osjetio knjižničar Aleksandrijske biblioteke da je iz vatre uspio spasiti barem jednu jedinu knjigu. Riječ je o dobrim pjesama, o glazbi živoga svijeta, o snažnoj i istinitoj interpretaciji koja prekoračuje
stoljeća, i pritom ostaje krajnje intimna.“ – Miljenko Jergović
„Kapitalno glazbeno djelo s ultimativnom preporukom za svaki world music festival.
Ovaj dugo i pomno pripreman album zaokružen je potpuno izvan standarda hrvatske diskografije.“ – Ilko Čulić
Poslušajte ih na Youtube-u: https://www.youtube.com/watch?v=FCVwJI0lvR8
Početak je u 21:30 a ulaz je 5€

0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *